Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

Gönüllülerimizin Yorumları

GÖNÜLLÜLERİNİN GÖRÜŞLERİ

 • Marina

  Marina

  Benim adım Marina, 29 yaşındayım ve İtalya'dan geliyorum. 20 gün önce Antalya'da LİDOSK derneği ile ESC gönüllülüğüme başladım. Onlarla gönüllü olmaktan çok mutluyum ve bu muhteşem bölgeyi keşfetmekten heyecan duyuyorum. Bu yeni maceraya hazırım!
 • Lorenzo

  Lorenzo

  Merhaba, ben İtalya'dan Lorenzo! 26 yaşındayım ve yeni beceriler öğrenirken, yeni kültürlerle tanışırken ve elimden geldiğince yardımcı olurken kendimi daha iyi anlamak için buradayım. Bir grafik tasarımcı olduğumu söyleyebilirim, ama yaşamak için yaptığım şey olduğumu sanmıyorum. Kendinizi etiketleme tuzağına düşmek ve hayatınızın ayarlandığını ve değiştirilemeyeceğini hissetmek kolaydır ve burada olmamın nedenlerinden biri de tüm bunların yanlış olduğunu kendime kanıtlamaktır.
 • Musab

  Musab

  Musab Karaga, 20 yaşındayım, Bosna Hersek. Ben yeni bir gönüllüyüm. Bir aydır buradayım ve kendimi Antalya'da gönüllülük yaparken buldum. Buraya yeni şeylerle mücadele etmek ve deneyim kazanmak için geldim, Türk kültürünün, burada yaşayan insanların ve tabii ki Türk yemeklerinin büyük bir hayranıyım. Gezmeyi ve başka kültürleri keşfetmeyi sevenler için Türkiye ideal bir ülke.
 • Lorant

  Lorant

  Benim adım Lorant Lörincz, Romanya'danım. Lidosk'ta Antalya'da gönüllü olmak konusunda iyi hislerim var. Takımı ve aktiviteleri seviyorum (eski zeytin ve hayvanlarla çalışmak için ve ayrıca birkaç spor aktivitemiz var). Lidosk bana her zaman ilginç aktiviteler sunuyor, bu tür durumlarda bile yaratıcı ve esnek bir şekilde yapabiliyoruz. 3 aydır lidosk derneğinde gönüllüyüm. Bir çok farklı etkinlik yapıyoruz: Türk kültürü ile temas kuran yerel halkla zeytin topluyoruz, resim yapmak, çöp toplamak gibi bazı faaliyetlerde gençlik merkezleriyle işbirliği yapıyoruz ve bazı okullara da gittik. Lidosk derneğinde gönüllü olma fırsatına sahip olduğum için gerçekten çok mutluyum çünkü farklı şeyler deneyimlemeyi seviyorum ve onlarla çalışmaktan mutluyum.
 • Djuliana

  Djuliana

  Buraya gelmek, attığım en değerli ve başarılı adımlardan biriydi. Gelmeden önce gönüllülüğümle ilgili büyük beklentilerim ve düşüncelerim vardı ama zamanla bu gönüllülüğün beni güçlü ve cesur bir insan yaptığını fark ettim. Pozitif enerjiyle harika insanlarla tanıştım, her türlü tecrübeyi paylaştık, faaliyetlerimize aktif olarak yatırım yapıyoruz, sürekli yeni beklentiler ve fikirlerle karşınızdayız. Her şeyden önce, organizasyonumdan son derece memnunum çünkü onlar her zaman bize yardım etmek, tavsiyelerde bulunmak ve bizi mutlu etmek için buradalar, aynı zamanda faaliyetlerimizin üretken olmasına da kararlılar. Birçok yeni şey öğrendim, yeteneklerimi keşfettim, sadece ayağa kalkmayı hayal ettiğim şey oldum. Umarım tüm bunlar öyle kalır ve her geçen gün daha iyi olur.
 • 1

ÖNCEKİ GÖNÜLLÜLERİN GÖRÜŞLERİ

 • FRANCESCA

  FRANCESCA

  Beni buraya gelmeye iten şey "başkası için bir şeyler yapmak" düşüncesiydi. Beni doğayla doğrudan temas etmekten uzaklaştıran "konfor alanımda" kısıtlanmış hissetmeye başlamıştım. Çevremi değiştirmek istedim ve belki de yeni bir çevre arayışında dengemi kaybetmek istedim. Bu deneyimi kaydetmek ve bu ortamın güzelliğini fotoğraflamak bir onur ve zevkti benim için. Var olabileceğini hiç düşünmediğim bir hediye aldığımı hissediyorum. Bebek carettalarının doğduğunu ve bu kristal denizde yüzdüğünü görünce kendimi canlı hissettim. Bu yerlerin güzelliğine hayran kaldım ve en çok da doğanın ortasında çay içmeyi özleyeceğim. Bu deneyimle yeni bir evde karşılandığımı hissettim. Sonuçta biz insanız ve bu dünya bizim evimiz. Bu projeyi gerçekleştiren kişilere minnettarım.
 • HANKA

  HANKA

  Bu projeden zevk aldım çünkü bu canlıların benim üzerimde muazzam ve tamamen mantıksız bir etkisi olduğunu düşünüyorum, onlarla tanıştığımda kendimi kutsanmış hissetmiştim. Dişi kaplumbağa, genellikle yumurtadan çıktığı sahilde karaya çıkar ve binbir zahmetle yumurtalarını bırakmak için derin bir çukur kazar ve metrelerce ilerler. Sonra yumurtaları gömer ve kaplumbağaların yaptıklarını yapmak için denize geri döner. Olaya tanıklık eden minik yavru kaplumbağalar sessiz bir kararlılıkla kumun altından çıkıp kıyıya çarpan dalgalara doğru sürünerek denizin enginliğinde kaybolurlar. Carettalar, bizim gezilerimizde öngörülebilir değildirler - ama bazen şanslıyızdır ve belki de siz de şanslı olacaksınızdır!
 • DZENETA

  DZENETA

  LİDOSK'ta gönüllülük yapmak inanılmaz, unutulmaz ve keyif dolu bir yolculuktu! Bu deneyim beni tamamen yeni bir kendini geliştirme ve kendini tanıma seviyesine getirdi, bu sayede iklim değişikliğinin ana konuları hakkında daha mantıklı düşünebiliyorum. Her bir konunun özündeki problem olan kirliliğin sebebinin insanoğlu olduğunu anladım. Çevremi ve doğayı güvende tutmak için harekete geçmeye ve tepki vermeye karar verdim. Dersler çıkarıldı, yeni dostluklar kazanıldı ve şimdi sıra kendi ülkemde burada gördüklerimi uygulayan bilinçli bir kişi olarak yoluma devam etmekte. Teşekkürler LİDOSK!
 • DZENANA

  DZENANA

  Hayatımı değiştiren bir deneyimdi. Bu söylediğim sadece başka ne söyleyeceğini bilemediğinde kullanılan klişelerden biri değil. Dünyada yaşanan tüm kaosun ortasında, bu proje üzerinde çalışmaya karar vermiştim. Hayatımda bu yeni maceraya devam etmekten hiç korkmadım çünkü aklımın bir köşesinde, nesli tükenmekte olan bir türün kurtarılmasına yardım edebilmenin ne kadar şaşırtıcı olduğunu biliyordum. Gösterilen en ufak çaba bile büyük bir değişiklik yaratabilir.
 • AMİNA

  AMİNA

  Ağustos ve Eylül 2020'de Antalya'da düzenlenen "Sosyal Destek için Spor 3" adlı kısa ESC projesine katılma fırsatına sahip olduğum için çok mutluyum. Kaplumbağalara, küçük sevimli varlıklara bakmak büyük bir zevkti, çünkü çevrede aktif olarak çalışarak, dünyayı bizim ve gelecek nesillerimiz için daha iyi bir yer haline getirme şansımız var. Ayrıca gönüllülük sayesinde çevremizdeki güzelliğe nasıl daha çok değer vermemiz gerektiğini anladım.
 • NEVİN

  NEVİN

  Makedonyalıyım. LİDOSK tarafından düzenlenen caretta carreta projesinde gönüllü olmak benim için çok farklı ve unutulmaz bir deneyimdi. Farklı kültürlerden ve ülkelerden birçok insanla da tanıştım. LİDOSK'a bu tür bir projeye katılmamı sağladığı ve tabiat ananın ve deniz hayvanlarının yok edilmesinin nasıl önleneceği konusunda ve doğa hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamı sağladığı için minnettarım. Bu tür bir projenin parçası olmak büyük bir zevkti.
 • ELMA

  ELMA

  Türkiye'de iki ay yaşamak ve benim için şimdiye kadarki en iyi gönüllülüğü yapma şansına sahip olmak hayatımı değiştiren bir deneyimdi. Caretta carettaların geleceği için çok şey yaptığımızı düşünüyorum ve gurur duyuyorum çünkü değişimin ve bu güzel projenin bir parçası olma fırsatına sahip oldum. Sabahın erken saatlerinde uyanıp caretta carettaları aramayı kesinlikle özleyeceğim.
 • TARIK

  TARIK

  Dünyanın en güzel kıyılarında renkli ve çok kültürlü bir proje. On farklı insan ama aynı amaç - caretta carettaları kurtarmak ve yaşadıkları çevreyi temizlemek. İki aylık eşsiz gönüllülük, hayatta olmanın iki aylık saf sevinci.
 • 1

Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang