Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

LİDOSK Hakkında

LİDOSK Hakkında

Vizyonumuz

LİDOSK, 2010 yılından beri doğayı değerlendirmek ve sürdürülebilir doğa farkındalığı oluşturmak için çalışmaktadır. Motto'muz "doğada bıraktığımız tek şey ayak izlerimizdir": doğanın evimiz olduğuna inanıyoruz ve sadece gençlerin yardımıyla onu güvende tutabiliriz. Tüm ayrımcılık biçimleriyle mücadele etmek ve kültürel çeşitliliği, sosyal uyumu, sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek ve Avrupa'da gençlik hareketliliğini teşvik etmek istiyoruz.

Ana hedefimiz, kültürlerarası öğrenme, insan hakları, aktif vatandaşlık ve gönüllülük faaliyetlerinin teşviki yoluyla gençleri etkinleştirmektir. Özellikle fırsatları daha az olan veya engelli gençlerin harekete geçmelerini teşvik ediyoruz.


Ne Yapıyoruz?

Biz, kültürlerarası öğrenmeyi, insan haklarını, aktif vatandaşlığı, gönüllülüğü, sağlıklı bir yaşam tarzı için sporu ve çevre korumayı teşvik ediyoruz. Ayrıca Avrupa ülkeleriyle gönüllülük projelerimiz ve değişimlerimiz aracılığıyla gençler arasındaki işbirliğini destekliyoruz. Gençleri kültürel farklılıklar, modernite ve dijitalleşme hakkında daha fazla öğrenmeye teşvik ediyoruz. Hem yerel hem de uluslararası düzeyde çalışıyoruz. Eğitim kursları, gençlik değişimleri, Genç Girişimciler için Erasmus, Avrupa Dayanışma Programı gönüllülük programları, stratejik ortaklık geliştirme ve birçok farklı alanda kapasite geliştirme gibi çeşitli Erasmus+ projelerine katılıyoruz. Ofisimizde ayrıca yerel ve uluslararası gönüllülerin buluşmasını, yaratıcı olmasını ve birlikte çalışarak şehirde, hayatlarında ve dolayısıyla dünyada etki yaratmalarını sağlıyoruz.


Nasıl yapıyoruz?

LİDOSK, gençlerin kendilerine ve diğerlerine fayda sağlamak için harekete geçmelerini desteklemek ve güçlendirmek için Gençlik Hareketi yaklaşımını geliştirir ve teşvik eder. Gençlik projeleri farkındalık artırıcı etkinlikler, kültürlerarası etkinlikler, spor etkinlikleri, turnuvalar, konferanslar, eğitim kursları, gençlik değişimleri ve kampanyalar üzerine kurulmuştur. Daha fazla kişiye ulaşmak için, sosyal medyadaki yeni trendleri takip ediyor ve projelerimizin çıktılarına ve sonuçlarına uyguluyoruz.


Değerlerimiz

GÜVENİRLİLİK
LİDERLİK
DAYANIŞMA
ETKİ ETMEK
BÜYÜMEK
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

lidosk 150Logomuzun ilk hali

Eski Logomuzun Hikayesi

Lykia “IŞIK ÜLKESİ” ülkesi anlamına gelir. Derneğimizin amblemi; hem Lykia’nın adına uygun hem de içinde doğa sporlarını da barındıran bir amblem olmalıydı. Amblemimizi tasarlayan kişi, Geleneksel El Sanatları Dalında üniversite eğitimi almış El Sanatları Sanatçısı Sayın Selda Savaş’tır. Kendisi yaptığı uzun araştırmalardan sonra amblemin ortasında yer alan ve amblemi üç eşit parçaya ayıran sembolde karar kıldı.
Bu sembol “Güneş ve Bereket” anlamına gelir ve antik Lykia paralarında en çok yer alan semboldür. Böylece Işık Saçan Güneş Ülkesi Lykia kollarını açarak doğa sporlarını kucakladı ve derneğimiz amblemine kavuştu. Yaratıcılığın ve bize bu amblemi kazandırdığın için teşekkürler Selda Savaş.

Likya Yolu:
Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası.

Tarihte Likya:
Tarihte Likya: M.S. 120 yılında Roma İmparatorluğu'nun Likya eyaleti Likya veya Lykia (Likyaca: Trm̃misa) Türkiye'nin Antalya İli'nin büyük bir bölümünü kaplayan antik bir bölgedir.


Yeni Logomuz

lidosk 150

Yeni logomuzu indirmek için linke tıklayabilirsiniz.

LİDOSK Logo

Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang