Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

ESC Projeleri

İtalya - High Road

ESC Gönüllülük Takımı projesi olan High Road, İtalya'da Avrupa'nın dört bir yanından gelen 44 katılımcıyla 59 gün süresince gerçekleştirilmiştir. Proje, Sicilya'nın farklı bölgelerini içeren bir seyahatli eylem olarak yapılandırılmıştır.

Bunlar: Nicolosi, Corleone, Mussomeli, Milena, Montedoro, Caltanissetta.

Bu projenin hedefleri şunlardır:

- Avrupa programlarına gençlik ve gönüllülük açısından farkındalık oluşturma,

- Hastalıkları tedavi etmek yerine önlemenin önemine dair farkındalık oluşturma,

- Topluluk gelişimi eylemleri oluşturma,

- Gönüllülerin deneyimi aracılığıyla akranları için rol modeller olarak sosyal dahillik oluşturma.


Nevra Aynacı

lidosk 150

Merhabalar, ben Nevra. Size biraz Sicilya'dan ve gönüllülüğün bana kattığı güzel şeylerden bahsetmek istiyorum. Buraya 44 kişilik kalabalık bir ekip olarak geldik. Gönüllülüğümüz süresince gruplara ayrılıp belirli aralıklarda Sicilya'nın 5 farklı küçük kasabasında bulunduk. İlk geldiğimiz andan itibaren yerel insanlarla tanışma ve iletişim kurma fırsatımız oldu. İtalyanca bilmediğim için yerel insanlarla iletişim kurmakta çok zorlanacağımızı düşünmüştüm fakat düşündüğüm gibi olmadı, insanlar o kadar misafirperverdi ki aynı dili konuşmasak bile birbirimizle anlaşabildik çoğu zaman. Neredeyse her günümüz dolu dolu geçiyordu. Burada 20 farklı ülkeden onlarca arkadaşım oldu, birçok farklı dilde basit şeyler söylemeyi öğrendim ve ben de öğretmeye çalıştım. Sadece İtalyan kültürünü değil ekip arkadaşlarımın kendi ülkelerindeki gelenekleri de öğrendim. Küçük çocuklardan tut yetmişlerindeki insanlara kadar bir sürü kişiyle iletişim kurma fırsatım oldu. 20 yaşında böyle bir deneyimim olduğu için çok mutluyum, bir gün Sicilya'yı tekrar ziyaret edeceğimi biliyorum. Bana bu projeye katılma fırsatını sağladığı için LİDOSK'a teşekkür ediyorum ?

Sarp Arda

lidosk 150

Merhabalar, ben Sarp. Size ,bu yaz parçası olduğum İtalya/Sicilya'da gerçekleşen 59 günlük ESC projem "High Road" dan bahsetmek istiyorum.
20 farklı ülkeden toplamda 44 katılımcı ile harika anılar biriktirdiğim,başlangıcından sonuna kadar çok şey öğrendiğim;komfor alanımdan uzaklaşıp çok güzel anlar yaşadığım inanılmaz bir tecrübeydi. Projemizin güzel noktalarından biri de asla durağan olmamasıydı. Bu süreçte, ekibimizle 5 farklı şehir-kasabada çeşitli etkinlikler organize edip yerel kesimle etkileşimde bulunduk. İletişim konusunda büyük soru işaretleriyle gittiğim bu projede , italyanca bilmemem hiçbir zaman problem olmadı. Aksine insanlar çok daha cana yakın ve sıcak karşıladı. Farklı kültürlerden öğrendiğim birçok bilginin yanında , ülkemizle ilgili adet ve gelenekleri onlarla paylaştım keyifli zamanlar geçirdik. Yaptığımız etkinliklerle 7'den 70'e insanlara dokunduk. Fırsatını bulduğumuz her an , çevredeki şehirlere, köylere, kasabalara gittiğimiz; deli gibi eğlendiğimiz harika bir 59 gündü.Bu süreçte tabii ki ailemi ve arkadaşlarımı yanımda istediğim zamanlar oldu ama güzel bir motivasyonla o anları çok iyi yönettim. Proje sürecinde her zaman yanımda olan ve bana bu fırsatı sunan LİDOSK Ailesi'ne sonsuz teşekkür ederim. Onların bir parçası olduğum için çok şanslıyım.

Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang