Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

ESC Projeleri

Letonya - Quality Lebel 1

Our Quality Label 1 gönüllülük projemiz 2021-2-LV02-ESC51-VTJ-000044990 31.12.2023'te tamamlandı.


Beyza Nur Çiyim

lidosk 150

Bugünün tarihi 1 Ocak 2024. Tam bir ay önce bugün Rezekne, Letonya’daki kısa dönem gönüllülük projem için yola çıkmıştım. İlk ESC projem olduğu için aklımda yüzlerce soru vardı, endişeler ve heyecanlar da buna dahil. Bir yandan başka bir ülkede oranın yerlisi gibi yaşayıp çalışacağım için çok mutluyken, bir yandan da aynı sebepten korkuyordum. Korkuyordum evet ama kendimi hiç yalnız hissetmedim. Çünkü seçildiğimi öğrendiğimden itibaren hiçbir sorum gönderen kuruluşum tarafından yanıtsız bırakılmadı. Bana baştan sona her şey anlatıldı ve bilmem gereken her bilgiye sahip olarak kendimi daha çok güvende hissettim. Proje ülkesine vardığımdan itibaren de Host organizasyonum tarafından hiç yanıtsız bırakılmadım. Her sorum anında cevaplandı ve her sorunum anında çözüldü. Gerçekten beklediğimden katlarca sıcak bir ortamın içinde kendimi buldum. Gelelim gönüllülük projemin sürecine… Bulunduğum şehirdeki diğer gönüllü arkadaşlarla hızlı bir şekilde tanışıp kaynaştım. Çünkü ofiste bir araya geliyor, toplantılar yapıyorduk ve Host organizasyonumuz daha önceden orada bulunan gönüllüleri yeni gelen gönüllülere bazı konularda yardımcı olmaları için teşvik ediyordu. Şehri tanımama, adapte olmama ve çalıştığım yerdeki süreci daha iyi anlamama bu teşviklerin çok yararı oldu.

Çalışmaya başladığım ilk günden oraya alıştım. Her şey yavaş ve anlaşılır bir şekilde bana sunuldu ve gerçekten gönüllü olarak orada bulunduğum hissettirildi. Başta bazı şeylerden emin değildim, elbette korkuyordum ancak şu an bunları yazarken oradan uzakta ne kadar kötü hissedeceğimi ve orayı ne kadar çok özleyeceğimi bilseydim asla korkmaz, keyfini çıkarırdım. Korktuğum veya endişelendiğim hiçbir şey başıma gelmedi. Tek dezavantajı gittiğim mevsimdi çünkü sıcak bir ülkeden gidiyordum, fakat bunu da hızlı bir adaptasyon süreci ile atlattım. Host organizasyonumuz toplantıda bizlere çok soğuk günlerde izin vereceklerini söylediklerinde, ince düşüncelerine hayran kalmıştım.

Giderken çok üzüldüm, kısa süreli orada olmama rağmen sanki hep oradaymışım gibi tanıdık ve ait hissediyordum. Oradakiler de benim gidişime aynı şekilde üzüldüler ve hediyeler, kartlar aldım.

Sonuç olarak, gönüllülük yapmak her gencin hayatında en az bir kere kesinlikle deneyimlemesi gereken bir şeydir. Benim gibi hem Gönderen kuruluşu hem de Host kuruluşu yönünden çok şanslı olmasını umarım her gencin. Çünkü bu gönüllülük projeleri esnasında hayatınızda başka hiçbir yerden kazanamayacağınız deneyimleri, arkadaşlıkları ve bağları kazanabilirsiniz.

Emirhan Altan

lidosk 150

Merhabalar ben Emirhan. Size Rezekne’den ve gönüllülüğün bana kattığı güzel şeylerden bahsetmek istiyorum. Rezekne’de gönüllülüğüme başlamadan önce herhangi bir korkum olmasa da ufak da olsa bir tereddüt vardı. Tek başıma çıktığım yolculuğumda hiçbir sorunla karşılaşmadım. Çünkü her saniye hem Lidosk ekibiyle hem de Letonya’daki ekiple iletişim halindeydim. İlk gittiğim zaman 1 haftalık boş vaktim oldu ve bu sürede yaşayacağım yeri keşfettim. Yeni insanlarla tanıştım. Yerel halkı çok sıcak ve yabancılara karşı çok ilgililerdi. Ufak bir sorunda hemen çözmeye çalışıyorlardı. Letonya’da birçok farklı ülkeden onlarca arkadaşım oldu. İletişim konusunda hiçbir zaman sorun yaşamadım. İngilizceniz çok iyi olmasa da bunu asla sorun etmeyin insanlarla konuşun çünkü oraya gittiniz zaman kimse sizi İngilizceniz kötü diye yargılamayacaklar. Gelelim orada neler yaptığıma. Normalde benim ofiste çalışmam gerekiyordu ama kendi alanım fitness olduğu için benim yeteneklerime yönelik şeyler buldular ve orada fitness dersleri veriyordum. Boş olduğum zamanlarda da engelli bireylerle çeşitli workshoplara katılıyordum. Çok eğlenceli ve dolu dolu geçiyordu. Çünkü beraber çalıştığım arkadaşlarım çok eğlenceliydi ve her saniye onlarla vakit geçirmekten zevk alıyordum. Birkaç tane de Türk arkadaşım vardı. Her ne kadar aynı dili konuşsak da ingilizcemizin gelişmesi için hep İngilizce konuşuyorduk ve bu sayede İngilizcemi rahat şekilde geliştirdim. Birçok kültür tanıdım ve kendi kültürümüzü de öğretmeye çalıştım. 22 yaşında olup bu kadar deneyime sahip olmak beni çok mutlu ediyor. Bu projeye katılmama ve beni orada da hiç yalnız bırakmayan LIDOSK ailesine teşekkür ederim..

Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang