Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

SPORTS

SCORE (Sport Cooperation Overcoming Risks of Exclusion)

SCORE (Spor İşbirliğinin Dışlanma Risklerinin Üstesinden Gelmesi) projesi, spor etkinlikleri için yenilikçi bir fikir ifade etmek, spor ile Örgün Olmayan Eğitim metodolojileri arasında takım oluşturma faaliyetleri ve kendi kendine öğrenme gibi bir bağlantı oluşturmak ve tüm bu gençlerin sosyal içermesini geliştirmek istiyor. dezavantajlı bir duruma maruz kalabilecek ve sporda kapsayıcılığı ve cinsiyet eşitliğini teşvik etmek. Proje ayrıca, gençlerin spor faaliyetlerine katılımı yoluyla sosyal dışlanma durumlarının risklerinin tanınmasını teşvik etmek ve bunu çözmek için faydalı araçlar yaratmak istiyor.

Futbol Etkinliği

SCORE projesinin bir etkinliği olan Fair Play futbol maçımız gençlerin ve çocukların da katılımıyla eğlenceli bir Fair Play maçı oldu. Spor, kapsayıcılık, iyi davranışlar ve iyi yaşam tarzı elde etmek için mükemmel bir araç olup çocukların eğitiminde de güzel alışkanlıklar edinmeyi aşılayan oldukça etkili bir yöntemdir. Biz de güzel alışkanlıkları aşılayabilmek için Fairplay kuralları'nın ön planda bulundurulduğu sokak futbolunu tercih ettik. Fair Play ile futbol oynayan gençler sporda hoşgörü ve adalet anlayışını sahalara taşıdılar. Oyun kuralları'nın getirdiği hoşgörülü kavramı, rakibi düşman olarak görüp saldırganlığı azaltma etkisi ve dahil ediciliği ile oyunu daha eğlenceli kılıp; sevimli anlara da yol açarak daha samimi bir ortam oluşturup yeni arkadaşlıklara da yer açmıştır.

Doğa Yürüyüşü

SCORE projesinin ikinci etkinliği olarak üniversite gençlerinin katılımıyla Phaselis doğa yürüyüşü etkinliği gerçekleştirildi. Doğada hayatta kalma ve uyum, grup halinde hareket etme, zamanın doğru kullanımı, birbirbirine olan saygı konusunda farkındalık yaratmayı amaçladığımız bu etkinlik ile gençler grup lideri tarafından hem geçtikleri yolların tarihi ve doğal önemi hakkında bilgilendirildiler hem de yürüyüşün ardından Antalya’nın sıcak havasında güzel bir serinleme yöntemi olan yüzme sporunun gerçekleştiği bir doğa yürüyüşünü tamamlamış oldular.

Geri Dönüşüm ve Spor

Sporun dahil edicilik ve sosyal etkileşim alanında harika bir araç olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle de herkesin evinde veya ofisinde kolayca oluşturabileceği spor aktiviteleriyle harekete geçmesi için meydan okuduk! Her hafta spor faaliyetinin ve araçlarının değiştiği bu kampanya ile “Haydi Sıra Sende!” sloganımızla çevremizi de meydan okumaya davet ederek harekete geçirmeyi hedefledik. Kampanyamız ile gününün büyük çoğunluğunu oturarak geçiren; ekipman alabilecek durumu olmayan ya da vakti olmayan kişileri de dahil edebildiğimiz geri dönüştürülebilecek materyaller ile pratik sporlar oluşturduk. Örnek olarak kendi ofisimizde pet şişelerden oynadığımız Bowling setlerinin verimini bu video ile görebilirsiniz. Tam da amaçladığımız gibi hem aktifleştik hem de atıklarımızı geri dönüştürdük. Bütün bunları yaparken geride kimseyi bırakmadığımızı düşünüyoruz!

Rafting

Doğa ve Sporun bütünlüğü ile yerel çevremizde bulunan farklı kültürden gençlerin uyumunu birleştirdiğimiz, takım çalışmasının en üst seviyelerde kullanıldığı ve daha kaynaştırıcı olduğunu düşündüğümüz rafting etkinliği ile hem eğlendik, hem gezdik, hem tanıştık hem de doğanın tadını çıkararak yeni anılar edindik.

Yaygınlaştırma Sunumları

Dünya’nın bir çok farklı yerinden gelen gönüllülerimiz, katılımcılarımız ve yerelde etki ettiğimiz insanlara S.C.O.R.E. projemiz kapsamında yaptığımız aktiviteleri anlatarak ve açıklayarak yeni fikirler ve perspektifler görmelerini sağlayıp aktivitelerimizi kendi şartlarına göre de adapte ederek kendi kurallarını belirleyebilecekleri ve daha dahil edici olabilecekleri, faydalı olduğunu düşündüğümüz içerikleri de paylaşarak hem etkimizi artırıyoruz hem de daha bilinçli, daha yaratıcı ve daha özgür bir nesil yetiştiriyoruz.

Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang